Co jsou hemoroidy?

Hemoroidy lze vnímat jako specifický případ křečových žil. Křečové žíly se obvykle vyskytují těsně pod kůží na dolních končetinách. V některých případech se mohou vyskytovat v oblasti kolem konečníku a jsou označovány jako hemoroidy.

Hemoroidy jsou oteklé a ochablé krevní cévy na konci konečníku. Hemoroidy jsou sice neškodné, často však způsobují zbytečný stud nebo rozpaky a další problémy, jako jsou pocit nepohodlí, svědění, bolest nebo mohou též krvácet. 

Vyskytují se nejčastěji mezi 45. a 65. rokem života a postihují muže i ženy. Nejjednodušším způsobem, jak předcházet vzniku hemoroidů, je zdravý a aktivní životní styl v kombinaci s dobrou hygienou na toaletě. Léčba je preferována, pokud má postižený přetrvávající a závažné potíže.

Jaké jsou příznaky hemoroidů ²

V závislosti na závažnosti se mohou vyskytovat různé příznaky, například:

• svědění, podráždění, otok nebo bolest v konečníku

• pocit pálení nebo nepohodlí v oblasti řitního otvoru

• únik tekutin, hlenu nebo krvácení před stolicí nebo během vyprazdňování

• neočekávaný únik stolice

• pocit chvění v podbřišku nebo v oblasti řitního otvoru

zvýšený tlak na cévy v okolí konečníku

• otoky a uzlíky v oblasti řitního otvoru

Co je příčinou hemoroidů? ²

Jednou z nejčastějších příčin hemoroidů je zvýšený tlak na krevní cévy v okolí konečníku. Například v případě příliš silného tlačení nebo dlouhého sezení na toaletě. Tlačení a nucení k uzavření análního svěrače může narušit průtok krve v okolí řitního otvoru. V takovém případě se zvyšuje tlak v konečníku a dochází k otoku žil.

Ke vzniku hemoroidů mohou vést následující faktory:

Nepravidelné vyprazdňování a přílišné namáhání při vyprazdňování

sezení po dlouhou dobu

těhotenství

konzumace stravy s nízkým obsahem vlákniny

chronický průjem nebo zácpa

obezita a sedavý způsob života (nadváha)

pravidelné zvedání těžkých břemen

stárnutí

Hemoroidy během těhotenství

U žen je zvýšené riziko vzniku hemoroidů během těhotenství. Důvodem je, že rostoucí děloha působí zvýšeným tlakem na střeva a okolní krevní cévy.

Venoruton významně zlepšuje příznaky hemoroidů během těhotenství. Venoruton je dobře tolerovaný, bezpečný a účinný v léčbě hemoroidů během těhotenství. Poskytuje významnou úlevu od příznaků. Venoruton je vhodné používat až od 4. měsíce těhotenství. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Venoruton je dobře tolerovaný, bezpečný a účinný v léčbě hemoroidů během těhotenství. ³

Po porodu se hemoroidy často spontánně upraví. Hlavním cílem během těhotenství je tedy obvykle poskytnout symptomatickou úlevu. U přípravku Venoruton byla prokázána významná bezpečnost a účinnost ve zlepšování  příznaků hemoroidů během těhotenství. Venoruton je dobře tolerován.

Vnitřní vs. vnější hemoroidy ²

Existují dva různé typy hemoroidů: vnitřní a vnější. I přes rozdíly v klasifikaci lze vnější hemoroidy považovat pouze za rozšířenou formu vnitřních hemoroidů. Vnější i vnitřní hemoroidy mohou vést k problémům, jako jsou svědění, podráždění, bolest a otoky a krvácení. U vnějších hemoroidů jsou příznaky výrazně závažnější.

Reference: www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscause

Hemoroidy: dělí se do 4 stupňů závažnosti ²

Hemoroidy představují progresivní stav. Celkově rozlišujeme čtyři stadia. První dvě stadia jsou léčitelná perorálními nebo lokálními léky. U dalších dvou stadií je zpravidla zapotřebí chirurgická léčba. Čím dřívější stadium, tím jednodušší léčba.

Reference: www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscauses

Stupeň I

Občasné problémy bez výhřezu sliznice.

Stupeň II

Přechodný výhřez hemoroidů, který spontánně mizí po ukončení tlaku.

Stupeň III

Výhřez hemoroidů, který lze vrátit manuálně zevním tlakem.

Stupeň IV

Trvalý výhřez sliznice. Nelze reponovat zpět do konečníku.

Venoruton je indikován k léčbě hemoroidů³

  • Účinná a pohodlná perorální léčba

  • Snižuje závažnost příznaků

  • Bezpečný během těhotenství a kojení*

*Venoruton lze užívat od 4. měsíce těhotenství. Poraďte se se svým lékařem.

„Existuje u mě riziko?“

Hemoroidy jsou častým zdravotním problémem. Hemoroidy se v průběhu života vyskytnout téměř u 3 ze 4 dospělých. Hemoroidy postihují častěji muže než ženy. Hemoroidy sice nepředstavují závažný problém pro lidské zdraví, příznaky však mají značný dopad na kvalitu života. Bez včasné diagnózy a náležité léčby může dojít k progresi do pokročilejších stádií, které jsou spojeny s větším výskytem komplikací.

Reference:

² www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids

³ Venoruton Global product sheet.

4 WijayanegaraH, MoseJC, AchmadL, SobarnaR, PermadiW. A clinical trial of hydroxyethylrutosides in the treatment of haemorrhoids of pregnancy. J Int Med Res. 1992;20(1):54-60.